Fillimi / Lajmet / Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi se do t’ i dëbojë ambasadorët e disa vendeve, pasi përkrahin kundërshtarin, Osman Kavalla
Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi se do t’ i dëbojë ambasadorët e disa vendeve, pasi përkrahin kundërshtarin, Osman Kavalla

Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi se do t’ i dëbojë ambasadorët e disa vendeve, pasi përkrahin kundërshtarin, Osman Kavalla

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi se do t’ i  dëbojë ambasadorët e dhjetë vendeve, përfshirë Francën, Gjermaninë dhe Shtetet e Bashkuara, pasi këto vende i bënë thirrje Turqisë që të lirojë kundërshtarin e  tij, Osman Kavalla. “I thashë ministrit tonë të jashtëm se ne nuk mund t’i mirëpresim ata ambasadorët,  në vendin tonë”, tha Erdogan nga mediat turke. Kanadaja, Franca, Finlanda, Danimarka, Gjermania, Holanda, Zelanda e Re, Norvegjia, Suedia dhe Shtetet e Bashkuara të hënën bënë thirrje për një zgjidhje të drejtë dhe të shpejtë të çështjes të Osman Kavallës, botuesi që gjendet në burg tash e katër vite duke pritur të nis procesi gjyqësor. A ju ka mbetur juve t’i jepni mësim Turqisë”, pyeti Erdogan, duke shtuar se gjyqësori turk është i pavarur. Autoritetet turke thirrën të martën ambasadorët e dhjetë vendeve, duke e cilësuar të papranueshme thirrjen e tyre për lirimin e Kavallës, i cili u akuzua se në vitin 2016 ka marrë pjesë në përpjekjen për ta  përmbysur qeverinë gjatë një grusht-shteti të dështuar ku ushtria bëri puç ushtarak dhe  vrau qindra protestues,   në përpjekje për ta  rrëzuar qeverinë e  Erdoganit.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kryeministri, Kurti, pranon ta përfaqësojë kosovën me fusnotë, në takim me Këshillin e Stabilizim-Asociimit mes BE-së e Kosovës

Kryeministri, Albin  Kurti ka pranuar ta  përfaqësojë Kosovën me fusnotë në takimin e Këshillit të ...