KEK
Fillimi / Kultura / Këngëtari i mirënjohur hungarez me origjinë shqiptare, Gjon Delhysa
Këngëtari i mirënjohur hungarez me origjinë shqiptare, Gjon Delhysa

Këngëtari i mirënjohur hungarez me origjinë shqiptare, Gjon Delhysa

Këngëtari i njohur me origjinë shqiptare, Gjon Delhysa u lindi në Budapest, të Hungarisë, më 9 gusht të vitit 1953. Nëna e tij është Erzsébet Ihász, tezja e këngëtari,t Gábor Ihász, kështu që Gjoni është kushëri i nënës së muzikantit dhe vëllait të tij, futbollistit Kálmán Ihász. Gjyshja e babait të tij, ishte greke dhe gjyshi i tij ishte shqiptar, gjyshja e nënës ishte gjermane, dhe gjyshi i tij ishte me kombësi hungareze. Prindërit e tij ishin njerëz të thjeshtë. Gjoni e kaloi fëmijërinë në  qytetin Zugló.

Ai e filloi karrierën e tij në muzikën e lehtë në një moshë shumë të re. Ishte vetëm 18 vjeç kur interpretoi këngën “Vajza e Maleve” nga Attila Kőszeghy dhe kompozitori,  Károly Kőszeghy në Festivalin e Këngës së lehtë në  vitin 1971, me të cilin u bë i njohur.

Viti 1974 ishte një sukses i madh për të, pasi të gjithë disqet e tij, të lëshuara para atij  vit, i u bënë regjistrime të arta edhe në gjuhën gjermane në RDGJ, që ishte  një sukses jashtë vendit, pasi ky rekord ishte 500, 000 kopje të shitura. Ai mori një vend meritor në  Festivalit të Dresdenit qysh në vitin e lëshimit të tij, i cili ishte çmimi më prestigjioz për shtyp në Republikën Demokratike të Gjermanisë në atë kohë.  Gjithashtu u zgjodh Këngëtar i Vitit, më 1975. Këto çmime shënonin  një sukses të  madh sepse, përveç Katin Kováçit asnjë këngëtar hungarez nuk i ka fituar ato. Në 1977, ajo ishte këngëtari kryesore e ansamblit “Bergendy” për disa javë, duke dhënë një koncert  Gala në festivalit Metronome ’77. Albumi i parë i madh i Gjon Delhysës u publikua në  vitin 1979. Deri në vitin 1980, ai mori pjesë në të gjitha festivalet kryesore të Evropës Lindore, nga i cili u kthye në shtëpi me  shumë çmime.

Ai ka shkruar këngë për Goldie Ens dhe Goombay Dance Band. Në 1980 ai u dha një kontratë tre-vjeçare me kompaninë regjistruese të Gjermanisë Perëndimore TELDEC, dhe në 1983 atij iu ofrua një kontratë tjetër 3-vjeçare, por me kusht që të vendoset në Gjermani. Në 1988, Delhysa ishte pjesëmarrës në një konkurs këngësh në Kubë, ku u cilësua si kompozitori më i mirë. Ai ka shkruar këngë për disa interpretues hungarezë.

Në vitin 1989, albumi Csavargó u lëshua në shtëpi nën kujdesin e Shtëpisë Botuese Rákóczi, e cila pushtoi tregun me shpejtësi të stuhishme. Ajo u bë një rekord i artë brenda disa ditësh, dhe dy vjet më vonë ajo ishte tashmë në statusin e platinit, që do të thoshte 100 mijë kopje të shitura.

Delhysa luajti për një kohë të shkurtër me András Markó, një ish anëtar i bandës së Binjakëve, dhe më pas u transferua në Republikën Demokratike Gjermane  ku ai punoi për disa vjet. Në të njëjtin vit ai mori çmimin EMERTON të Radion  Hungareze.

Në vitin 1996, ai mori çmimin më të lartë të Qeverisë së Shqipërisë për albumin e tij të madh Mesdhetar.

Në vitin 2000, ai mori çmimin “Këngëtari i Vitit” nga Komuniteti Rom, dhe së shpejti shifrat e shitjeve të albumit  arritën një milion. Në vitin 2002, ai arriti të marrë përsipër rekordin për një milion kopje të shitura. Këngët e tij më të suksesshme përfshijnë një këngë të shkruar në kujtim të mikut të tij të fëmijërisë, Csaba Kesjár (Qirinj në varr), një vrapues makinash që vdiq i ri.

Më 15 Mars 2005, ai mori Kryqin e Artë të Meritës së Republikës së Hungarisë. Në prill, ai u përurua si kalorës i Rendit të Kalorësve në Kishën e Heronjve të Dunaújváros. (Ahmet Qeriqi)

 

 

Linqe:

https://www.youtube.com/watch?v=J1sflRIkG6w

https://www.youtube.com/watch?v=7x5DvGg4Nh8

https://www.youtube.com/watch?v=Xw6YuxF7wCM

https://www.youtube.com/watch?v=CtzPy5Pfr00

https://www.youtube.com/watch?v=cuH0xIUhtZM

https://www.youtube.com/watch?v=C4hBKGhPluI

https://www.youtube.com/watch?v=Uk1LgSydoYs

Kontrolloni gjithashtu

Fehmi e Xhevë Lladrovci

Zymer Mehani: Lule e atdheut tim

(I kujtojmë dëshmorët Fehmiun e Xhevën me rastin e përvjetorit të rënies (22 shtator 1998) ...