Donald Trump

Kërkohet rinumërimi i votave për kryetar të Amerikës, dyshohet për manipulime statistikore

Kryetari i zgjedhur republikan, Donald Trump e ka përshkruar rinumërimin e afërt të votave në Wisconsin si një “mashtrim”. Manjati, i cili e fitoi me një diferencë tepër të vogël këtë shtet, tha se rezultatet “duhen respektuar, në vend që të sfidohen apo të abuzohet me to”. Kandidatja e “Partisë së Gjelbër”, Jill Stein ishte nismëtarja e rinumërimit të votave. Ajo ka kërkuar gjithashtu rinumërim edhe në Michigan dhe Pennsylvania, duke argumentuar kërkesat e saj me “anomalitë statistikore”. Drejtues të fushatës së kandidates demokrate, Hillary Clinton thanë se do të merrnin pjesë në rinumërimin e Wisconsinit. Megjithatë, në mënyrë që diçka të ndodhë realisht do të duhet që rezultatet zgjedhore të përmbysen në të trija këto shtete, për të përmbysur presidentin e zgjedhur më 8 nëntor. Në një deklaratë të lëshuar nga ekipi i tij tranzitor ditën e shtunë, Trump e akuzoi Steinin se po përpiqet “të mbushë arkat e saj me parà” me pretekstin se po kërkon donacione për të shkuar drejt rinumërimit. “Njerëzit e bënë zgjedhjen e tyre, zgjedhjet kanë marrë fund”, shkruhej në deklaratë.

Kontrolloni gjithashtu

Sot është një ditë e jashtëzakonshme, që nuk ishte menduar më parë, tha kryeministri, Edi Rama, në Samitin BE-Ballkani Perëndimor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit amerikan, Donald Trump

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit, Donald Trump, …