Kryekuvendari, Kadri Veseli

Këshilli Drejtues i PDK-së e ka nominuar zyrtarisht Kadri Veselin për postin e kryekuvendarit

Organi vendimmarrës i Partisë Demokratike të Kosovës, edhe zyrtarisht e ka nominuar Kadri Veselin për Kryetar të Parlamentit. Ky vendim është marrë sot në mbledhjen e Këshillit Drejtues të kësaj partie, duke i dhënë edhe kompetenca të tjera kryetarit të PDK’së. Një zyrtar i lartë i partisë ka thënë  se Kadri Veseli ka marrë edhe kompetencë të propozojë emrat e ministrave të rinj si dhe të propozojë emrat e kandidatëve për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale. “Këshilli Drejtues ka marrë dy vendime madhore. I pari ka të bëjë me nomiminin e z. Veseli për Kryetar të Parlamentit të Republikës së Kosovës. Vendimi i dytë ka të bëjë me dhënien e kompetencave për Kryetarin e PDK’së që t’i propozojë emrat për ministra të rinj në Qeveri dhe emrat e kandidatëve për Kryetarë komunash, thuhet në një njoftim për medie.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Miroslav Lajçak: Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor janë në procese të ndryshme të pranimit në BE

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë aktive në Konferencën e …