Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Lajmet / Kharchenko: Është e pamundur që Rusia të mos mbetet faktor në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Kharchenko: Është e pamundur që Rusia të mos mbetet faktor në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko ka theksuar se është e pamundur që Moska zyrtare të mos mbetet faktor në zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Ai ka shtuar më tutje se Rusia dëshiron që sa më parë të niset me dialog në mes të Kosovës dhe Serbisë, ndërsa nëse kërkon Serbia, Moska do ta përkrahë në kuadër të drejtës ndërkombëtare. Rusia, duke pasur dëshirë, ka edhe obligim, sepse është anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Prandaj është e pamundur që Rusia të mos merr pjesë dhe të mos mbetet faktor në zgjidhje dhe vendimmarrje, është cituar të ketë thënë ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko.

Kontrolloni gjithashtu

Fatmir Limaj thotë se Nisma dhe partnerët e saj do të jenë befasia më e madhe pozitive e zgjedhjeve të 6 tetorit

Fatmir Limaj thotë se Nisma dhe partnerët e saj do të jenë befasia më e madhe pozitive e zgjedhjeve të 6 tetorit

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh kandidat i koalicionit Nisma-AKR-PD për kryeministër, Fatmir Limaj, ka mbajtur ...