Kievi dhe Kremlini kanë reaguar pas vendimit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve për ta ndihmuar Ukrainën

Kievi dhe Kremlini kanë reaguar pas vendimit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve për ta ndihmuar Ukrainën. Përderisa presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski, ka vlerësuar se ky vendim do të shpëtojë mijëra e mijëra jetë njerëzish, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka vlerësuar se kjo ndihmë do të shkatërrojë më tej Ukrainën, duke bërë që më shumë ukrainas të vdesin për fajin e regjimit të Kievit. Ai është cituar të ketë theksuar më tutje se Uashingtoni do të duhet të përgjigjet për këtë veprim, dhe ka shtuar se Moska zyrtare do ta bëjë këtë në një mënyrë që i përshtatet më së miri interesave të Rusisë. Vendimi i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve parasheh një pako të ndihmës ushtarake prej 61 miliard dollarësh.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …