Ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor ka paralajmëruar plan të ri në dialogun Kosovë – Serbi

Ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor ka paralajmëruar plan të ri në dialogun Kosovë – Serbi  nëse do ta zëvendësonte Miroslav Lajçakun në pozitën e emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi. Ai ka theksuar më tutje se dialogu ka ngecur për shkak të mungesës së besimit. “Do të ofroj planin tim. Dialogu është në ngërç, ka mungesë besimi dhe ne duhet ta gjejmë mënyrën për të ecur përpara me besim më të madh. Pa përparim në dialog, as Kosova e as Serbia nuk mund të arrijnë asgjë për një të ardhme më të sigurt” është cituar të ketë deklaruar ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …