Airport Adem Jashari
MIT
valamobile
akp deri me 5 maj
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / KMDLNJ e dënon ashpër sulmin e sotëm ndaj deputetit të Kuvendit të Kosovës, Sllobodan Petroviq
KMDLNJ e dënon ashpër sulmin e sotëm ndaj deputetit të Kuvendit të Kosovës, Sllobodan Petroviq

KMDLNJ e dënon ashpër sulmin e sotëm ndaj deputetit të Kuvendit të Kosovës, Sllobodan Petroviq

KMDLNJ ka dënuar ashpër sulmin e sotëm ndaj deputetit Sllobodan Petroviq nga Partia Liberale Serbe, duke kërkuar nga institucionet përgjegjëse në Kosovë t’i bëjnë hetimet e shpejta dhe përgjegjësit eventual, nëse iu dëshmohet fajësia, të përballen me ligjin dhe ta marrin dënimin sipas ligjit. “Është koha e fundit që të veprojë ligji ndaj atyre që kërcënimin, shantazhin, linçimin publik dhe dhunën fizike e përdorin për ngulfatje të fjalës së lirë dhe lirisë së shprehjes dhe rasti Petroviq është rast eklantant i shkeljes së këtyre të drejtave”, thuhet në reagim. Deputeti Petroviq është sulmuar sot në Prishtinë dhe lidhur me rastin dy persona janë shoqëruar në polici. KMDLNJ thekson se sulmi në vazhdimësi ndaj Petroviq dhe qytetarëve serbë të Kosovës për shkak të mosbindjes dhe mos dëgjueshmërisë ndaj Beogradit zyrtar, sipas KMDLNJ-së, është mohim i lirisë së fjalës, të drejtës për organizim politik, të drejtës për përfaqësim për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur në përputhje me vullnetin.

Kontrolloni gjithashtu

Avdullah Hoti: nuk ka dakordim e as legjitimet institucional për ta përfaqësuar Republikën në takimin e Berlinit

Avdullah Hoti: Nuk ka dakordim e as legjitimet institucional për ta përfaqësuar Republikën në takimin e Berlinit

Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se për ...