MIT
kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Komisioneri i BE-Së, Johannes Hahn, thotë se kompromisi politik për Ballkanin Perëndimor duhet të shpërblehet
Komisioneri i BE-Së, Johannes Hahn, thotë se kompromisi politik për Ballkanin Perëndimor duhet të shpërblehet

Komisioneri i BE-Së, Johannes Hahn, thotë se kompromisi politik për Ballkanin Perëndimor duhet të shpërblehet

Kompromisi politik për Ballkanin Perëndimor duhet të shpërblehet, ka porositur para mbledhjes së nesërme të Këshillit të Bashkimit Evropian, Komisioneri për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn. Në rrethanat në të cilat Këshilli i BE-së nesër mund të shtyjë vendimin për bisedimet me Maqedoninë veriore dhe Shqipërinë, Hahn u ka bërë thirrje ministrave të BE-së që sa më shpejtë që është e mundur të përshpejtojnë bisedimet me Maqedoninë veriore sepse e sheh si sinjal të rëndësishëm për gjithë rajonin, transmeton lajmi.net. Ai ka insistuar se Maqedonia e veriut ka bërë gjithçka që kërkohej prej saj andaj pezullimin e një vendimi nga BE-ja e sheh si veprim të rrezikshëm, transmeton lajmi.net. Ministrat e punëve të jashtme të BE-së në takimin e nesërm të Këshillit në Luksemburg pritet të marrin vendime dhe të bëjnë propozime në lidhje me hapat e mëtutjeshëm të shteteve që gjenden në procesin e anëtarësimit në BE. Po ashtu, pritet të definohet një përgjigje e Këshillit ndaj propozimeve të Komisionit evropian  në lidhje me bisedimet me Maqedoninë veriore dhe Shqipërinë. Sipas informacioneve të fundit, ky vendim mund të shtyhet sërish.

 

Kontrolloni gjithashtu

Zëvendëskomandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sokol Bashota intervistohet sot nga prokurorët në Hagë

Zëvendëskomandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sokol Bashota intervistohet sot nga prokurorët në Hagë

Zëvendëskomandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sokol Bashota, të dielën, nga Aeroporti “Adem Jashari”, ...