leoni

BE-ja

Krerët e vendeve themeluese të BE-së kërkojnë nga Britania e Madhe që sa më parë të dalë nga Unioni

Krerët e vendeve  themeluese të Bashkimit Europian, të zemëruara nga dalja e Britanisë së Madhe nga Unioni,  pretendojnë që Londra zyrtare t’ i fillojë  sa më shpejt negociatat për të dalë nga blloku. Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm gjerman Frank Walter Steinmeier pas mbledhjes me ministrat e pesë vendeve të tjera anëtare,  të cilat 60 vjet më parë themeluan Unionin.  Shefi i diplomacisë gjermane ka bërë me dije se Franca, Italia, Gjermania, Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu kanë zgjedhur të ushtrojnë presion ndaj qeverisë britanike, për të shmangur tejzgjatjen e tranzicionit të largimit, pas referendumit të 23 qershorit. “Negociatat duhet të fillojnë sa më parë”, ka thënë Steinmeier, i rrethuar nga ministrat evropianë.  Mirëpo këtë nxitim dhe “hakmarrje” nuk e ka përkrahur kancelaria, Angela Merkel e cila ka bërë thirrje për qëndrim të matur dhe jo për demonizim të Anglisë.

Kontrolloni gjithashtu

Bajraktari: Për një periudhë tejet të gjatë kohore krimet e luftës kanë qenë kompetence e autoriteteve ndërkombëtare

Avokati Ardian Bajraktari ka vlerësuar se trajtimi i krimeve të luftës në përgjithësi dhe atyre …