KEK
Fillimi / Lajmet / Kroacia është një prej shteteve evropiane që mbështet pa rezerva çeljen e negociatave me Shqipërinë
Kroacia është një prej shteteve evropiane që mbështet pa rezerva çeljen e negociatave me Shqipërinë

Kroacia është një prej shteteve evropiane që mbështet pa rezerva çeljen e negociatave me Shqipërinë

Ministri i Brendshëm, Davor Bozinoviç, rikonfirmoi qëndrimin dhe premtoi forcim të ndihmës pas një takimi me homologun shqiptar Sandër Lleshaj, në qytetin e Zarës, urën më simbolike të lidhjes mes dy vendeve. Ministri kroat theksoi punën e bërë në luftën ndaj migrimit të paligjshëm dhe rritjen e sigurisë së kufinjve, prioritete këto për vendet e Ballkanit, në një kohë kur është rritur numri i shtetasve të vendeve të treta që kërkojnë të kalojnë përmes këtyre shteteve për të prekur Europën. Mbështetje për hapjen e negociatava ka marrë edhe ministri i Jashtëm Gent Cakaj gjatë një takimi me kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenković.

 

 

Kontrolloni gjithashtu

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti bisedoi me drejtuesit e TRUST-it dhe të Fondit Kosovar për Garanci Kreditore

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti bisedoi me drejtuesit e TRUST-it dhe të Fondit Kosovar për Garanci Kreditore

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ...