kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet / Kryeministri Kurti po merr pjesë në Samitin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim në Londër
Albin Kurti: Më kryetarin e vendit, Hashim Thaçi takohem vetëm nëse ai i referohet si kryeministër

Kryeministri Kurti po merr pjesë në Samitin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim në Londër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka arritur në Londër ku do të marrë pjesë në Samitin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Ky Samit do të fillojë punimet sot. Në këtë takim do të marrin pjesë të gjithë liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor. Qëllimi është që të prezantohen sektorët me mundësi të mëdha investimi. Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, apo shkurt BERZH, ka për qëllim përdorimin e investimeve si një mjet për të ndërtuar ekonomitë në vendet që janë në zhvillim. Qeveria e Kosovës do të shkojë me kërkesa specifike për ndihmë në fonde nga donatorët, ashtu si edhe qeveritë e rajonit. Kurti ka bërë të ditur se është kundër një minishengeni ballkanik dhe ka premtuar që do të kërkojë llogari në dialogun me Serbinë për dëmet në luftën e Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj thotë se në këtë situatë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Haradinaj: Në këtë kohë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Kryetari në detyrë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit me kryetarin ...