Airport Adem Jashari
MIT
tv dielli
kek
Fillimi / Lajmet / Cakaj: Liberalizimi i vizave për Kosovën është i rëndësishëm edhe për ruajtjen e besueshmërisë së BE-së
Cakaj: Liberalizimi i vizave për Kosovën është i rëndësishëm edhe për ruajtjen e besueshmërisë së BE-së

Cakaj: Liberalizimi i vizave për Kosovën është i rëndësishëm edhe për ruajtjen e besueshmërisë së BE-së

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj, mori pjesë në konferencën e nivelit të lartë për perspektivën evropiane, të zhvilluar në Selanik. Në një reagim lidhur me pjesëmarrjen e tij në konferencë, kryediplomati u shpreh se iu vu theksi dy çështjeve tepër të rëndësishme. Së pari, pjesëmarrësit theksuan domosdoshmërinë për të çelur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si një masë thelbësore për të thelluar reformat e brendshme, forcuar procesin e bashkëpunimit rajonal dhe për të lartësuar frymën Evropiane në Ballkanin Perëndimor. Së dyti, nënvizuan rëndësinë e veçantë të liberalizimit të vizave me Republikën e Kosovës, jo vetëm për qytetarët e saj, por edhe për ruajtjen e besueshmërisë së BE-së në rajon.

Kontrolloni gjithashtu

Nuredin Ibishi: Komunat në veri gjithnjë kanë punuar sipas plan programit të Serbisë, sidomos në arsim e në shëndetësi

Nuredin Ibishi: Komunat në veri gjithnjë kanë punuar sipas plan programit të Serbisë, sidomos në arsim e në shëndetësi

Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme në komunat veriore të vendit dhe futja në karantinë, duke ...