KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar luftën në Siri
B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar luftën në Siri

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar gjakderdhjen kaq të madhe në Siri, por shprehet se qëndrimi i tij për të mos intervenuar kundër Bashar al Assadit ka qenë i drejtë. Dua të them se krejt ato që kanë ndodhur në Siri, ku janë vrarë 300 mijë vetë, nga ku janë shpërngulur me milionë  të tjerë, gjithnjë më kthen në pyetjen çka kam mundur të bëj tjetër gjatë këtyre gjashtë viteve. Opsioni për ta rrëzuar nga froni Bashar al Assadin ishte problematik, ndërsa argumentet konvencionale mbi atë se çka ka mund të bëhet kanë qenë të gabueshme. Obama është kritikuar ashpër për shkak se nuk ka intervenuar në Siri dhe krejt kjo i ka ndihmuar Rusisë dhe Iranit për ta treguar fuqinë e tyre në Lindjen e Afërme, duke shkaktuar ikjen e miliona sirianëve nëpër botë dhe duke  një krizë humanitare në Evropë e më gjerë. ( Al-Xhazira-RKL)

Kontrolloni gjithashtu

Nisma Socialdemokrate u beson votuesve që e kanë votuar në tre palë zgjedhje parlamentare e jo sondazheve

Nisma Socialdemokrate u beson votuesve që e kanë votuar në tre palë zgjedhje parlamentare e jo sondazheve

Nisma Socialdemokrate ka reaguar lidhur me sondazhin që ka qarkulluar sonte në media, duke thënë ...