Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka biseduar me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka biseduar me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, dje ka takuar,  ambasadorin amerikan në Prishtinë,  Jeffrey Hovenier, me të cilin kanë biseduar për zhvillimet e fundit në vend. Haradinaj ka thënë se e ka njoftuar Hovenier për temat e diskutimit gjatë takimeve që ka pasur në Departamentin e  Shtetit, në Këshillin Kombëtar të Sigurisë së Shtëpisë së Bardhë, në Pentagon, Kongres dhe në Senat. Haradinaj ka kërkuar që të ndodhë me hapa të përshpejtuar anëtarësimi i Kosovës në NATO.  Gjithashtu, ai ka falënderuar ambasadorin, Hovenier për angazhimin e Ambasadës së Amerikës në Kosovë në mbështetje të vizitës që e ka realizuar në Amerikë. Ambasadorin Hovenier e njoftova për temat e diskutimit gjatë takimeve që kisha në Departamentin Amerikan  të Shtetit, Këshillin Kombëtar të Sigurisë së Shtëpisë së Bardhë, Pentagon, Kongres dhe  në Senat, ku kërkova që dialogu strategjik Kosovë-Amerikë të shtrihet në marrëdhënie bilaterale dhe të ndodhë me hapa të përshpejtuar anëtarësimi i Kosovës në NATO. Aleanca mes dy vendeve tona është e përjetshme dhe do të punojmë pa ndalur që të zhvillohet e forcohet çdo ditë”, ka nënvizuar, Ramush Haradinaj.

Kontrolloni gjithashtu

Sot është një ditë e jashtëzakonshme, që nuk ishte menduar më parë, tha kryeministri, Edi Rama, në Samitin BE-Ballkani Perëndimor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit amerikan, Donald Trump

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit, Donald Trump, …