KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Francës, Emmanuel Macron e pranon kërkesën e kryetarit turk për Rexhep Taip Erdogan për dialog
Kryetari i Francës, Emmanuel Macron e pranon kërkesën e kryetarit turk për Rexhep Taip Erdogan për dialog

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron e pranon kërkesën e kryetarit turk për Rexhep Taip Erdogan për dialog

Pas disa javësh tension e replika, kryetari i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike mes tyre, me qëllim çuarjen e mosmarrëveshjeve drejt dialogut. Siç njoftoi presidenca turke, Erdogan i tha homologut të tij francez se Turqia përkrah dialogun dhe bashkëpunimin për të zgjidhur problemet, pasi shpërfillja e të drejtave legjitime të Turqisë dhe Qipros turke në Mesdheun Lindor janë shkak i tensionit në rajon. Ai po ashtu theksoi se për të reduktuar tensionin duhet të përdoren mundësitë diplomatike dhe të zbatohet proceset e qëndrueshme të negociatave. Kreu i Turqisë theksoi se Ankaraja “dëshiron të diskutojë dhe të zgjidhë të gjitha problemet në tryezë”. Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në ndarjen e saj kontinentale, duke theksuar se Ankaraja dhe Republika Turke e Qipros Veriore kanë të drejta në rajon.

Kontrolloni gjithashtu

Në mëngjesin e sotëm janë takuar kryetari i vendit, Hashim Thaçi, lideri i PDK-së, Kadri Veseli dhe ai i AAK-së, Ramush Haradinaj

Në mëngjesin e sotëm janë takuar kryetari Thaçi, lideri i PDK-së, Kadri Veseli dhe ai i AAK-së, Ramush Haradinaj

Nga Partia Demokratike e Kosovës kanë dhënë detaje për takimin që ka pasur sot i ...