Fillimi / Institucionet / Kryetari Latifi, përmes një postimi të tij në facebook e ka kujtuar 9 prillin ditën kur u thye kufiri shqiptaro – shqiptar

Kryetari Latifi, përmes një postimi të tij në facebook e ka kujtuar 9 prillin ditën kur u thye kufiri shqiptaro – shqiptar

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, përmes një postimi të tij në facebook e ka kujtuar 9 prillin ditën kur u thye kufiri shqiptaro – shqiptar, ai ndër të tjera ka thënë: Më 9 prill 1999, Ushtria Çlirimtare e Kosovës, përkatësisht luftëtarët dhe udhëheqësit e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, thyen kufirin ndarës midis shqiptarëve, duke filluar një luftë heroike me pushtuesit serb e cila zgjati deri në fitoren e plotë. Në këtë vijë frontale u përjetësuan në kujtesën e brezave 114 luftëtarë trima – dëshmorë të kombit. Gjithmonë, kujtojmë heronjtë: Agim Ramadani, Sali Çekaj, Xhemajl Fetahaj, Ali Ivaja, Abaz Thaçi… gjithsej 114 jetë nga vise të ndryshme shqiptare dhe vullnetarë të huaj që nderuan kombin tonë dhe të tyrin, duke u flijuar për lirinë tonë. Në frontin e Koshares ishin edhe shumë luftëtarë trima nga Anadrini, 5 nga të cilët u pavdekësuan në histori, si: Ramiz B. Krasniqi-Dejn, Hamëz A. Thaçi- Xërxë, Haziz R. Tolaj- Pataqan, Naim Sh. Arllati- Brestoc dhe Luan R. Gashi- Hoçë e Vogël. Në luftimet e Koshares u çimentua edhe njëherë me gjakun e kuq dhe me jetët e njerëzve, ideali dhe aspirata e lirisë dhe bashkimit kombëtar. Qoftë i përjetshëm kujtimi për të rënët! Lavdi veprës së heronjve dhe dëshmorëve të kombit! LAVDI! Ka thënë me këtë rast kryetari Latifi.

Kontrolloni gjithashtu

Juniku organizon Diskutim Publik për Planin Zhvillimor Komunal 2019-2029

Komuna e Junikut fton qytetarët e Komunës së Junikut, Bashkësitë Fetare, OJQ-të, Grupet e Interesit ...