Fillimi / Lajmet / Kupchan: Rajoni i Ballkanit gjendet në listën e prioriteteve të administratës amerikane
Charles Kupchan: Ideja për shkëmbim të territorit është moralisht problematike por mund t’i sjellë paqe

Kupchan: Rajoni i Ballkanit gjendet në listën e prioriteteve të administratës amerikane

Eksperti i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë në Shtetet e Bashkuara, Charles Kupchan ka deklaruar se rajoni i Ballkanit gjendet në listën e prioriteteve të administratës amerikane. Gjatë intervistës për Radion Evropa e Lirë, ai ka shtuar më tutje se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian duhet të bashkojnë forcat për zgjidhje të mosmarrëveshjeve në rajonin e Ballkanit, në mënyrë që të mbajnë larg ndikimin e Rusisë dhe Kinës. Duke komentuar ambasadorë të rinj në tri shtete të Ballkanit, Kosovë, Bosnjë e Hercegovinë dhe Serbi, eksperti i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë në Shtetet e Bashkuara, Charles Kupchan ka theksuar se këto nominime janë bërë për dy arsye. “Njëra është që vetë presidenti (amerikan, Joe Biden) është i interesuar për Ballkanin. Ai ka qenë i përfshirë në rajon për dekada. Një nga udhëtimet e tij të fundit, sa ka qenë nënpresident, kanë qenë në Prishtinë dhe Beograd. Ekziston një rrugë që është në emër të djalit të tij në Kosovë.Pra është person që ka lidhje për kohë të gjatë me këtë rajon. Po ashtu mendoj që këto janë edhe përpjekje për të investuar në diplomatë të karrierës në shërbim të jashtëm, për t’u rimëkëmbur nga epoka e (ish-presidentit amerikan, Donald) Trump, kur nuk ka pasur shumë performancë të mirë në Departamentin e Shtetit. Prandaj mendoj se është kombinim i përfshirjes së profesionistëve të karrierës dhe shqetësimeve të presidentit për Ballkanin”.

Kontrolloni gjithashtu

Dritan Abazoviq

Dritan Abazoviq: Nuk jam zemëruar nga ofendimet e rënda, por do t’ua tregojë gjithmonë vendin, atyre që nxisin urrejtje

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi dhe lideri i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq tha se ...