Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Lajçak: Dialogu Kosovë-Serbi është kthyer në binarë pas 20 muajsh
Në planin nëntë pikësh të Lajçakut është Asociacioni dhe kthimi i 250 mijë serbëve dhe malazezëve të vet shpërngulur nga viti 1976

Lajçak: Dialogu Kosovë-Serbi është kthyer në binarë pas 20 muajsh

Pas video konferencës së zhvilluar në mes të kryeministrit tyë Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë Aleksander Vuçiq, përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak ka deklaruar se dialogu Kosovë-Serbi është kthyer në binarë . Ai ka shtuar më tutje se si rezultat i takimit të sotëm jemi pajtuar në elementet kyçe të procesit dhe agjendës për takimin e Brukselit që mbahet të enjten. Dua të falënderoj partneret tanë për angazhimin konstruktiv të treguar sot. Sapo konkluduam në takimin virutal me Presidentin Vuçiq dhe Kryeministirn Hoti dhe jam i lumtur se pas Samitit të Parisit dhe takimit të sotëm dhe dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për arritjen e marrëveshjes dhe normalizimit të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, pas 20 muajsh është rikthyer në binarë, ka deklaruar përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak.

Kontrolloni gjithashtu

PDK: Tolerimi i ushtrisë serbe nga KFOR-i dhe Qeveria e Kosovës është cenim i sovranitetit dhe sigurisë kombëtare

PDK: Tolerimi i ushtrisë serbe nga KFOR-i dhe Qeveria e Kosovës është cenim i sovranitetit dhe sigurisë

Partia Demokratike e Kosovës ka dënuar ashpër prezencën e ushtrisë serbe në territorin e Kosovës. ...