KEK
Fillimi / Lajmet / Luftime të ashpra po zhvillohen në Hapel të Sirisë, pasi një armëpushim treditësh
Luftime të ashpra po zhvillohen në Hapel të Sirisë, pasi një armëpushim treditësh

Luftime të ashpra po zhvillohen në Hapel të Sirisë, pasi një armëpushim treditësh

Armëpushimi i ashtuquajtur “humanitar” i cili  ishte shpallur javën e kaluar nga Rusia dhe regjimi kriminal i Assadit tashmë ka përfunduar dhe mbi qytet por derdhën breshëri granatash e bombash shfaronjëse, edhe me gazra helmuese. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, me seli në Britani, ka bërë të ditur  në natën e së shtunës janë rikthyer bombardimet nga ajri dhe luftimet në tërë qytetin. Pavarësisht armëpushimi treditor në qytet nuk kanë arritur ndihma të mjaftueshme humanitare, ajo është penguar nfa forcat assadiste.  Sulmet ajrore kanë goditur një pikë të rëndësishme të kryengritësve në jugperëndim të qytetit, derisa  përleshjet ndërmjet tyre dhe trupave qeveritare janë intensifikuar në distriktet lindore të qytetit të Halepit, që kontrollohen nga kundërshtarët e regjimit. Halepi në Siti dhe Mosuli në Irak janë dy qytete historike që po shpërbëhen e po shkatërrohen në mënyrën më mizore.

Kontrolloni gjithashtu

Avdullah Hoti: Nëse konstatojmë që s’mund të arrijmë marrëveshje, do kthehemi tek masat e plota të reciprocitetit

Avdullah Hoti: Nëse konstatojmë që s’mund të arrijmë marrëveshje, do kthehemi tek masat e plota të reciprocitetit

Kryeministri,  Avdullah Hoti, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia janë në proces të dialogut dhe ...