MIT
tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Macron: E viktimizuam Maqedoninë për shkak të Shqipërisë, sepse do të tregoheshim hapur kundër shqiptarëve(!)
Macron

Macron: E viktimizuam Maqedoninë për shkak të Shqipërisë, sepse do të tregoheshim hapur kundër shqiptarëve(!)

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron tha se shumica e vendeve ishte kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë, por vetëm disa kundër Maqedonisë së Veriut. Ndarja e negociatave të pranimit me dy vendet e Ballkanit Perëndimor do të ishte veprim i rrezikshëm, u shpreh Macron duke thënë se vlerësonte progresin e deritanishëm të dy vendeve.  Dëgjova dje, disa që thoshin që pati thuajse unanimitet për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por kjo nuk është e vërtet. Kishte padyshim një shumicë të gjerë, përveç disave për Maqedoninë e Veriut, por shumica e vendeve të Evropës, ( ashtu sikur prej vitit 1878)  ishin kundër Shqipërisë”, ka thënë Macron në një prononcim për media, përcjell Euronews.

Kontrolloni gjithashtu

Qeveria e Kosovës bënë të ditur se sot do të mblidhet por nuk ka dhënë detaje për rendin e ditës

Qeveria e Kosovës bënë të ditur se sot do të mblidhet por nuk ka dhënë detaje për rendin e ditës

Përmes një njoftimi për media, Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ka bërë të ...