KEK
Fillimi / Lajmet / Me 3, 4 dhe 5 maj 2019 në Pejë bëhen homazhe dhe nderohen dëshmorët e kombit nën organizimin e ShDL-UÇK-së
Me 3, 4 dhe 5 maj 2019 në Pejë bëhen homazhe dhe nderohen dëshmorët e kombit nën organizimin e ShDL-UÇK-së

Me 3, 4 dhe 5 maj 2019 në Pejë bëhen homazhe dhe nderohen dëshmorët e kombit nën organizimin e ShDL-UÇK-së

Shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së në Pejë, me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Kombit, sot, nesër dhe pasnesër  organizojnë homazhe në nderim të dëshmorëve të Pejës dhe fshatrave përreth ku kanë rënë dëshmorët e kombit 20 vjet më parë. Gjatë këtyre tri ditëve, familjarë të dëshmorëve e martirëve, invalidë e veteranë të luftës, qeveritarë dhe pjesëtarë të shoqatave të dala nga lufta, do të vizitojnë të gjitha vend-rëniet e dëshmorëve, do të bëjnë homazhe dhe do të vendosin kurora lulesh te lapidaret e shtatoret e tyre të shumta.

Aktivitetet organizohen sipas këtij orari:

E premte 3 maj 2019

9:00 – Novosellë

9:10 – Jabllanicë e Vogël

9:20 – Radac

9:30 – Jabllanicë e Madhe

9:50 – Ozdrim

10: 00 – Shtypeq i Vogël

10:10 –  Treboviq

10:20 – Katund i Ri

10:40 – Nabërgjan

11:00 – Lutogllavë, Shtupeq i Madh

11:15 – Ruhot

11:25 – Tërsenik

11:45 – Qyshk

11:55 – Zahaq (Llabjan)

12:10 – Sverkë e Thatë

12:25 – Leshan

12:30 – Pecaj

12:35 – Kliçinë

12:45 – Jabllanicë e Leshanit

12:50 – Potereq

14:00 – Pepaj

15:30 – Stankaj

 

E shtune 4 maj 2019

9:00 – Lybeniq, Jabllanicë e Dushkajës

9:10 – Raushiq

9:20 – Dardania 3

9:30 – Loxhë

9:40 – Graboc

9:40 – Gllogjan – Deçan

9:50 – Zllapek

10:00 – Kryshec

10:10 – Broliq

10:20 – Turjakë

10:25 – Rashiq

10:35 – Kotradiq

10: 40 – Koshare – Gjakovë

10:45 – Baran i Epërm

10:50 – Baran i Ultë

11:00 – Çallapek

11:00 – Kosuriq

11:15 – Nepole

11:30 – Buçan

11:40 – Vranoc

 

E diele 5 maj 2019

13:20 – Varrezat e Qytetit

13:25 – Lapidari në Dardani

13:30 – Vëllezërit Gjuka

13:35 – Lapidari në Kapeshnicë

13:45 – 4 Dëshmorët

13:50 – Lapidari i Haxhi Zekës

13:55 – Lapidari i Ardian Krasniqi

14:00 – Shkëlzen Haradinaj dhe dëshmorët e kombit.

 

Kontrolloni gjithashtu

IKSHPK bënë të ditur se e janë regjistruar edhe 205 raste të reja me virusin korona në vendin tonë

IKSHPK bënë të ditur se e janë regjistruar edhe 205 raste të reja me virusin korona në vendin tonë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se janë regjistruar edhe 205 raste ...