OKB: 847 civilë ukrainas, përfshirë 64 fëmijë, janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, afër një muaj më parë

Më shumë se 8.300 civilë janë vrarë deri më tani në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, thanë hetuesit në Kiev

Më shumë se 8.300 civilë janë vrarë deri më tani në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, thanë hetuesit në Kiev. Midis tyre janë 437 fëmijë, tha prokurori i Përgjithshëm, Andrij Kostin, raporton agjencia ukrainase të lajmeve UNIAN. Sipas tij, më shumë se 11.000 njerëz u plagosën në luftën, e ka hyrë në muajin e nëntë. Në fillim të këtij muaji, gjeneral i lartë amerikan , Mark Milley, tha se rreth 100.000 ushtarë rusë dhe rreth 100.000 ukrainas ishin vrarë ose plagosur në luftë, shifra më e lartë e përmendur deri më tani nga një zyrtar perëndimor. Ai tha gjithashtu se rreth 40.000 civilë kishin vdekur pasi u kapën në konflikt. Por, këto shifra nuk kanë mundur të konfirmohen në mënyrë të pavarur. Kombet e Bashkuara kanë dokumentuar 7 – 8 milionë njerëz si refugjatë nga Ukraina në të gjithë Evropën, duke përfshirë  edhe Rusinë.

Kontrolloni gjithashtu

Andin Hoti: Serbia nuk po e zbaton deklaratën për personat e pagjetur, të nënshkruar me 2 maj të vitit të kaluar, në Bruksel

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur, Andin Ukshin  Hoti deklaroi se Serbia nuk po …