tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet / Merkel: Nuk mund të arrihet marrëveshje e Berxit veç nëse Britania e Madhe lë Irlandën Veriore në Unionin doganor
Merkel: Nuk mund të arrihet marrëveshje e Berxit veç nëse Britania e Madhe lë Irlandën Veriore në Unionin doganor

Merkel: Nuk mund të arrihet marrëveshje e Berxit veç nëse Britania e Madhe lë Irlandën Veriore në Unionin doganor

Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka thënë kryeministrit britanik Boris Johnson se nuk ka të ngjarë të arrihet një marrëveshje e Brexit, përveç nëse Britania e Madhe lë Irlandën Veriore në Unionin doganor. “Merkel tha se Gjermania mund të largohej nga BE pa asnjë problem nëse dëshiron, por që Mbretëria e Bashkuar nuk mund ta bënte këtë nëse Irlanda Veriore nuk mbetej në bashkimin doganor,” transmeton  Reuters, duke cituar burime të veta. Merkel gjithashtu tha që ajo mendoi se BE kishte një veto në daljen e Britanisë nga bashkimi doganor. Sipas Reuters, biseda “ka vendosur një pozicion të ri që do të thotë se është e pamundur të arrihet një marrëveshje mbi Brexit tani ose në të ardhmen”.

Kontrolloni gjithashtu

Thaçi: Mbetja në fuqi e tarifës është pengesë serioze dhe e pamundëson bashkëpunimin strategjik me SHBA-në

Thaçi: Mbetja në fuqi e tarifës është pengesë serioze dhe e pamundëson bashkëpunimin strategjik me SHBA-në

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka përcjellë mesazhet që mori në takimet në Shtetet e ...