KEK
Fillimi / Lajmet / Mijëra qytetarë të Pejës kanë protestuar kundër versionit qeveritar të Demarkacionit me Malin e Zi
Nesër në Pejë do të mbahet një tubim gjithëpopullor në mbështetje të tërësisë territoriale të Kosovës

Mijëra qytetarë të Pejës kanë protestuar kundër versionit qeveritar të Demarkacionit me Malin e Zi

Shumë qytetarë të Pejës, Dukagjinit e më gjerë, sot në Sheshin e Qytetit në Pejë kanë protestuar kundër ratifikimit të Demarkacionit me Malin e Zi. Para të pranishmëve kanë folur kryetarët  fshatrave të asaj ane, ndërkohë që kanë paraqitur ankimet e tyre të drejta. Protesta gjithë popullore ka filluar në orën 12:00 dhe organizatorët kanë kritikuar Qeverinë si dhe Komisionin Shtetëror të Demarkacionit.  Qytetarët kanë bartur pankarta në duar duke kërkuar që Demarkacioni dhe marrëveshja e re me Malin e Zi për kufirin të mos miratohet më 1 shtator, në Kuvendin e Kosovës. Ata kanë kërkuar që sërish të fillojë procesi i Demarkacionit dhe të jetë  tërësisht transparent. Në Protestë kanë marrë pjesë edhe deputetë, ekspertë të demarkacionit  dhe intelektualë të njohur. Protesta ka kaluar e qetë dhe pa incidente.

Kontrolloni gjithashtu

Rexhep Selimi kërkon nga kryeministri Hoti që të mos e shtyjë mbledhjen e dy qeverive por të takohen me 25 shtator

Rexhep Selimi kërkon nga kryeministri Hoti që të mos e shtyjë mbledhjen e dy qeverive por të takohen me 25 shtator

Drejtuesi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, përmes një postimi i ka kërkuar ...