KEK
Fillimi / Lajmet / Miroslav Lajcak: Procesi i dialogut Kosovë – Serbi duhet t’i sjellë njohje të plotë ndërkombëtare Kosovës
Miroslav Lajcak: Procesi i dialogut Kosovë - Serbi duhet t’i sjellë njohje të plotë ndërkombëtare Kosovës

Miroslav Lajcak: Procesi i dialogut Kosovë – Serbi duhet t’i sjellë njohje të plotë ndërkombëtare Kosovës

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi ka thënë se mandati i tij në procesin që po e udhëheq duhet t’i sjellë Kosovës njohje të plotë ndërkombëtare. Në panelin online mbi dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Ai shton se zgjidhja e arritur me forcë nuk është e qëndrushme. Miroslav Lajcak ka përsëritur se mandati i tij është lehtësimi i një marrëveshje për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë. Procesi thotë ai, është në duart e dy palëve – ai shpjegon se si e kupton mandatin e tij. Ai tha se Bashkimi Evropian nuk e detyron askënd të bëjë asgjë dhe se zgjidhja e arritur me forcë nuk është e qëndrueshme.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Albin Kurti ka mohuar se Qeveria e Kosovës është e gatshme të hapë arkivat e UÇK-së, pavarësisht çka kishte thënë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se Qeveria të cilën ai e drejton është ...