Në moshën 88 vjeçare, ka vdekur poeti më i shquar malazez i shekullit 20, Jevrem Brkoviq

Në moshën 88 vjeçare, ka vdekur poeti më i shquar malazez i shekullit 20, Jevrem Brkoviq

Shkrimtari i famshëm dhe një nga poetët më të shquar malazezë të shekullit 20, Jevrem Brković, i cili kaloi dekadën e fundit të shekullit të kaluar në mërgim në Zagreb, vdiq të dielën në moshën 88 vjeç, njoftoi Hina. Brković lindi më 29 dhjetor 1933 dhe u shkollua në Titograd dhe Sarajevë, ku u diplomua në Shkollën e Lartë të Gazetarisë. Ai botoi këngët e tij të para në Pobjeda, Omladinski pokret, Stvaranje, Zora të Sarajevës dhe Nin të Beogradit.

Ai u zhvendos nga Sarajeva në Beograd, ku punoi në Ministrinë e Punëve të Jashtme (Instituti për Lëvizjen Ndërkombëtare të Punëtorëve), Borba, Novosti, Rad. Ai u kthye në Titograd në 1958 dhe punoi në Radio Titograd deri në pension. Ai është nismëtar dhe një nga themeluesit e Qendrës Malazeze PEN dhe Akademisë së Shkencave dhe Arteve Duklja.

Berkoviq ka qenë përkrahës i kërkesave të rinisë shqiptare në vitin 1981 për Kosovën Republikë.

Në fillimin e viteve 1990, Brkoviç ishte një nga aktivistët më të zëshëm anti-luftë dhe kundërshtarët e regjimit të Sllobodan Millosheviçit në Malin e Zi. Në vjeshtën e vitit 1991, Brkoviç u akuzua për nxitje të urrejtjes kombëtare për letrën e tij të hapur të faljes për Kroatët dhe Muslimanët Hercegovinë, e cila ishte një reagim ndaj sjelljes arrogante të rezervistëve Malazezë në Herzegovinën perëndimore.

Në tetor të të njëjtit vit, Brković emigroi në Kroaci, ku jetoi dhe punoi deri në vitin 1999, kur u kthye në Malin e Zi pas një ndryshimi të klimës politike.

Në fund të tetorit 2006, Jevrem Brkovic dhe shoferi dhe truproja i tij, Srdjan Vojicic, u sulmuan nga tre burra të armatosur. Truproja i Brkoviç u vra në sulm, ndërsa shkrimtari malazez pësoi lëndime të lehta. Publiku spekuloi se motivi i sulmit ishte libri i botuar së fundmi i Brkoviç, Ljubavnik Duklje, në të cilin ai indirekt përqeshi shumë njerëz nga jeta publike e Malit të Zi pranë qeverisë së atëhershme malazeze.

Berkoviq ishte mik i madh i shqiptarëve. Ai ka marrë dekorata e mirënjohje nga institucionet e Kosovës, ka vizituar Prekazin dhe është përkulur para komandanti Legjendar të UÇK-së Adem Jashari

Kontrolloni gjithashtu

Arrestohet një i dyshuar për përdorim të armës apo mjetit të rrezikshëm

Me datën 22.05.2024 rreth orës 22:55, Stacioni Policor në Gjakovë pasi kishte pranuar informatë për …