MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Në shënim të 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit mbahen aktivitete të shumta tematike dhe përkujtimore
Objekti i LSHP-së

Në shënim të 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit mbahen aktivitete të shumta tematike dhe përkujtimore

Në shënim të 140-vjetorit jubilar, të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit,  më 10 qershor 2018 parashihet të mbahen aktivitete të shumta tematike dhe përkujtimore. Ndër këto aktivitete parashihet të  mbahet edhe mbledhja e qeverisë së Kosovës, në hapësirën e Kompleksit të Lidhjes, në Prizren,

Në mëngjes, në oborrin e Lidhjes Shqiptare së Prizrenit vihet gurthemeli i kompozicionit të shtatoreve të liderëve të Qeverisë së Lidhjes. Pas kësaj, bëhet hapja e ekspozitës së buqetave të skulptorëve për konkursin mbarëkombëtar dhe ekspozita e Bankës Qendrore të Kosovës dhe Bankës Qendrore të Shqipërisë me monedha të vjetra, nga koha e Skënderbeut.

Në orën 10:00 është paraparë të mbahet Seanca Solemne e Kuvendit të Kosovës, me rastin e shënimit të 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, në Hapësira e Kompleksit të Lidhjes, në po këtë vend do të mbahet edhe Akademia Solemne.

Në ora 11:30 do të jetë një konferencë për media në Hotel Theranda e në mesditë organizohet turniri ndërkombëtar i Mundjes.

Në orën 13:00 do të ketë konferencë shkencore 140 vjetori i Lidhjes, nga tri institutet e Historisë: Tiranë, Shkup dhe Prishtinë, e në orën 15:00 hapet Ekspozita mbarëkombëtare në pikturë në Hamamin e qytetit.

Kontrolloni gjithashtu

Listës së përbashkët të partive shqiptare, në zgjedhjet parlamentare në Serbi, iu ka bashkuar edhe Partia Demokratike

Listës së përbashkët të partive shqiptare, në zgjedhjet parlamentare në Serbi, iu ka bashkuar edhe Partia Demokratike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, ka bërë të ditur ...