Kosova dhe shqiptarët përgjithësisht kudo ku janë po festojnë 10-vjetorin e pavarësisë

Nga viti 2008, Pavarësia e Kosovës është njohur nga 117 shtete të botës, por nga asnjë shtet gjatë qeverisjes së Kurtit e Vjosa Osmanit

Para katër vitesh Kosova ka arritur të pranojë njohjen e fundit nga një shtet. Në këtë rast, njohja e fundit erdhi nga Izraeli, nëpërmjet marrëveshjes së Uashingtonit, duke e bërë atë shtetin e fundit në listën e vendeve që e kanë njohur Republikën e Kosovës si shtet të pavarur. Deputetja e AAK-së Time Kadriaj, ka drejtuar  kritika të ashpra ndaj qeverisë aktuale, duke argumentuar se kjo qeveri është e izoluar dhe nuk ka arritur të sigurojë njohje të reja për Kosovën për shkak të qasjes  populiste dhe mungesës së dialogut efektiv dhe të qëndrueshëm me Serbinë. Kosova, që nga pavarësia e saj në vitin 2008, është njohur nga 117 shtete të botës, por nga asnjë shtet gjatë kohës s] qeverisjes së Albin Kurtit e Vjosa Osmanit.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …