KEK
Fillimi / Lajmet / Nitaj: Ja arsyet e dështimit të nënshkrimit të deklaratës së liderëve të pozitës e opozitës për demarkacionin
Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Nitaj: Ja arsyet e dështimit të nënshkrimit të deklaratës së liderëve të pozitës e opozitës për demarkacionin

Muharrem Nitaj, anëtari i Kryesisë së AAK-së, duke folur lidhur me arsyet e dështimit të nënshkrimit të një deklarate të përbashkët të liderëve të pozitës dhe të opozitës për demarkacionin ka thënë se Është për keqardhje se si një deklaratë e dakorduar, pothuaj deri në detaje, ishte sabotuar dhe  nuk ishte nënshkruar në çastin e fundit. Megjithëse partitë opozitare kishin bërë të pamundurën në harmonizimin e një deklarate të përbashkët, duke u treguar bashkëpunuese e duke pranuar një dokument që nuk paragjykon rezultatin e zgjidhjes së çështjes së demarkacionit, pozita ka lavdëruar’, marrëveshjen e vet me të cilën e ka futur vendin në telashe. Krejt çka është kërkuar nga AAK-ja dhe kryetari i saj Haradinaj, ka qene që fjalës shqyrtim t’i shtoheshin dy germa (ri), kjo në frymën e përmbajtjes së dokumentit, sepse e gjithë fryma e tekstit të deklaratës, ka qenë rishikimi i një procesi, pa e paragjykuar rezultatin”, ka thënë Nitaj.

Kontrolloni gjithashtu

Enver Hoxhaj: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti dhe ministrat e tij nuk kanë platformë qeverisje

Hoxhaj: Serbia ka vetëm një opsion përpara dhe ai është që ta pranojë Kosovën si shtet të pavarur

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se ...