OBRM-PDUKM: Zaev të heq dorë nga Deklarata shqiptare ose të mbahen zgjedhje të reja

OBRM-PDUKM: Zaev të heq dorë nga Deklarata shqiptare ose të mbahen zgjedhje të reja

Partia nacionaliste e Gruevskit, në kumtesën e sotme thekson se ka komunikuar qartë pozicionin e saj para se të hyjë në bisedime për formimin e koalicionit të ardhshëm qeveritar dhe se ajo ka qenë  ‘Qeveri po, por jo me çdo kusht’. Partia e Gruevskit mbetet në qëndrimin se zgjidhja për situatën është ose zgjedhje të reja ose Zaevi dhe LSDM-ja të heqin dorë nga Deklarata shqiptare, kurse OBRM-PDUKM me deputetët e saj të mbështesin që të formojë qeveri.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …