KEK
Fillimi / Lajmet / OBSH jep alarmin për pasojat negative që ka te fëmijët mos aktiviteti fizik
OBSH: Rritje rekorde të rasteve ditore me koronavirus të premten, me numrin total prej 292,575 personave të infektuar

OBSH jep alarmin për pasojat negative që ka te fëmijët mos aktiviteti fizik

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë alarmin për pasojat negative që ka te fëmijët mos aktiviteti fizik i tyre. Në raportin studimore të kësaj organizate thuhet se mungesa e ushtrimeve dëmton shëndetin e fëmijëve, ashtu si edhe zhvillimin e trurit të tyre dhe aftësitë sociale. Mungesa e ushtrimeve të rekomanduara për një orë në ditë është problem universal në vendet e pasura dhe të varfra. Mungesa e aktivitetit fizik të fëmijëve është përveç tjerash është qëndrimi i ulur për periudha të gjata kohore të fëmijëve nëpër shkolla e shtëpi duke bërë detyra dhe kjo po ju merr shumë kohë dhe mandej nuk po kanë mundësi për aktivitete fizike. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që fëmijët të përfshihen në aktivitete të ndryshme që përfshijnë gjithçka që e bën zemrën të rrahë më shpejt dhe mushkëritë të marrin frymë më fort. Në mesin e tyre bëjnë pjesë: vrapimi, çiklizmi, noti, futbolli dhe gjimnastika.

Kontrolloni gjithashtu

Vetëvendosje dhe LDK akuzojnë njëra tjetren për bllokimin e punës së Komisionit hetimor parlamentar për privatizim

Vetëvendosje dhe LDK akuzojnë njëra tjetren për bllokimin e punës së Komisionit hetimor parlamentar për privatizimin

Komisioni hetimor parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë ka miratuar listën me katër ...