KEK
Fillimi / Lajmet / OVL-UÇK e dorëzon sot në Kuvendin e Kosovës kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale
Hetuesit e Gjykatës Speciale të cilët kanë shkuar në zyrat e OVL-UÇK-së në Prishtinë, për të marrë një kopje të dosjeve që një person i panjohur e la dje në  zyrat  e veteranëve, kanë kryer punë. Kanë ardhur hetues të Gjykatës Speciale, e kanë kërkuar një kopje të atyre dosjeve që na kanë ardhur dje, një kopje që kemi pasur për t ia dhënë Prokurorisë tonë, ua dhamë atyre”, ka thënë nënkryetari,  Faton Klinaku. Një pako me 4 mijë dosje të Gjykatës Speciale ka arritur të hënën në zyrat e OVL-UÇK-së në Prishtinë. Deri më tani, nuk dihet kush e solli, megjithatë, brenda pakos kishte një letër në të cilën shkruante se gjatë ditëve në vijim do të arrijnë edhe 7 mijë dosje të tilla. Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Husni Gucati, ka thënë të hënën për mediet në këto dosje ka edhe emra të dëshmitarëve.  “Është material i Gjykatës Speciale që ka dalë prej tyre, dikush e ka pru në organizatë. Ka emra të dëshmitarëve. Janë nënshkrime të prokurorëve të huaj dhe atyre serbë që kanë bashkëpunuar me Specialen”, tha Gucati.

OVL-UÇK e dorëzon sot në Kuvendin e Kosovës kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së ka njoftuar se sot do të dorëzojnë në Kuvendin e Kosovës kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. “Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, sot më 14 gusht 2020, ora 15:00, Kuvendit të Kosovës do t’i bëjë dorëzimin e kërkesës për ndryshimin e ligjit për dhomat e specializuara të Gjykatës Speciale me seli në Hagë”, ka njoftuar OVLUÇK-ja. Kjo organizatë në vazhdimësi ka kundërshtuar Gjykatën Speciale, derisa kjo nismë e tyre vjen pas zhvillimeve të fundit dhe njoftimit të Prokurorit të Specializuar për aktakuzën ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit.

Kontrolloni gjithashtu

Kadri Veseli: Në zgjedhjet e ardhshme lista e kandidatëve të PDK-së do të përshijë më shumë të rinj

Kadri Veseli: Në zgjedhjet e ardhshme lista e kandidatëve të PDK-së do të përshijë më shumë të rinj

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli gjatë takimit me të rinjtë në Kaçanik, ka thënë se ...