Fillimi / Lajmet / Palmer: Duhet të gjendet një zgjidhje që Kosova dhe Serbia të rikthehen në bisedime
Palmer: Bisedimet Kosovë - Serbi duhet të çojnë në një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve

Palmer: Duhet të gjendet një zgjidhje që Kosova dhe Serbia të rikthehen në bisedime

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, ka deklaruar se duhet të gjendet një zgjidhje që Kosova dhe Serbia të rikthehen në bisedime. “Kjo është në interesin e tyre, por edhe të tërë rajonit, të BE-së dhe të SHBA-së. Ne inkurajojmë autoritetet në Prishtinë që të bëjnë atë që duhet për të vazhduar dialogun, sikurse që bisedojmë edhe me autoritetet në Beograd për parametrat e marrëveshjes. Taksat që i ka vendosur Kosova ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnje e Hercegovinës, duhet të hiqen në mënyrë që dialogu të vazhdojë. Gjithçka varet se sa janë të gatshme palët që të vazhdojnë këtë rrugë – së pari të kthehen në dialog, e më pas të arrijnë marrëveshjen, ka deklaruar zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer. Ai ka theksuar më tutje se nuk është i mendimit se duhet një konferencë ndërkombëtare për zgjidhjen e problemit midis dy vendeve.

Kontrolloni gjithashtu

IKSHPK sërish i bënë apel qytetarëve që të qëndrojnë nëpër shtëpi e të mos dalin në rrugë e sheshe

Njoftohet edhe për katër viktima tjera nga koronavirusi

Njoftohet se gjatë ditës së sotme kanë vdekur edhe katër pacient të tjerë të infektuar ...