Airport Adem Jashari
MIT
kek
tv dielli
Fillimi / Lajmet / Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel e viziton sot Shqipërinë, ku do të pritet nga kryeministri Edi Rama
Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel e viziton sot Shqipërinë, ku do të pritet nga kryeministri Edi Rama

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel e viziton sot Shqipërinë, ku do të pritet nga kryeministri Edi Rama

Një javë pas komisionerit për zgjerimin, Shqipërinë e viziton sot Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel. Ai do të takojë kryeministrin Rama dhe më tej do të udhëtojë drejt Shkupit. Vizita e Michel në Shqipëri vjen para zhvillimit të konferencës së Donatorëve për Shqipërinë dhe vendimit për negociatat. Siç konfirmohet edhe nga agjenda zyrtare, kreu i Këshillit Michel, do të takohet në orën 12:50 me kryeministrin Edi Rama dhe më pas të dy zyrtarët do të kenë një konferencë për shtyp. Kjo vizitë e kreut të Këshillit vjen një javë pas asaj të Komisionarit për Zgjerimin, Oliver Varhelyi. Janari dhe shkurti janë muaj të rëndësishëm për institucionet e Bashkimit Europian dhe vendet kandidate. Në Bruksel po përgatitet metodologjia e re e zgjerimit, e vendosur si kusht nga Franca për të miratuar fillimin e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore.

Kontrolloni gjithashtu

Pacolli: Bashkatdhetarët mezi presin të kthehen në atdhe por duhet t'i respektojmë thirrjet e institucioneve edhe të presin

Pacolli: Bashkatdhetarët mezi presin të kthehen në atdhe por duhet t’i respektojmë thirrjet e institucioneve edhe të presin

Kreu i AKR-së, Behxhet Pacolli ka bërë thirrje që ata bashkatdhetarë të cilët kanë mbetur ...