Airport Adem Jashari
kek
valamobile
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Promovohet libri monografik “Djaloshi me shikim lirie – Ahmet Alush Pantina” kushtuar dëshmorit, Ahmet Pantina
Promovohet libri monografik “DJALOSHI ME SHIKIM LIRIE – AHMET ALUSH PANTINA” kushtuar dëshmorit, Ahmet Pantina

Promovohet libri monografik “Djaloshi me shikim lirie – Ahmet Alush Pantina” kushtuar dëshmorit, Ahmet Pantina

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit Ahmet Alush Pantina, sot në ora 10: 00 janë bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve tek Kodra e Kuqe në Grabanicë të Klinës. Ndërsa ora 10:30 janë mbajtur homazhe tek lapidari i dëshmorit në fshatin Llozicë. Kurse në 12:00 është promovuar libri monografik “DJALOSHI ME SHIKIM LIRIE – AHMET ALUSH PANTINA” në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. Kryerdaktori dhe drejtori i Institutit të Historisë, Sabit Syla në fjalen e tij tha se historiigrafia shqiptare po begatohët edhe me ketë vepër. Ishin armët e UÇK-së të cilat e hoqën maskën gjenocidale të Beogradit. Ahmet Pantina me rënien e tij ishte frymëzim për ne.  Recensenti Nuri Behxheti vlërsoi lartë vlerën e librit. Lufta e fundit është me e madhja dhe me e sukseseshmja. ky liber është i vogël për të përfshirë jetën e heroit Pantina. Recensenti tjetër Ibrahim Gashi e përshkroi jetën dhe veprën e dëshmorit Ahmet Pantina. Sali Bashota recensent, tha se kjo vepër portretizon dëshmorin Ahmet Pantina me heroizmin dhe luftën e UÇK-së , veprimtaria e 19 vjeçarit Ahmet Pantina ishte heroike tha ai. Ndërsa uutori i librit Jusuf Osmani tha se jam munduar që me fakte ta paraqes jetën dhe veprën e dëshmorit Ahmet Pantina. Në emër të familjes vëllai Xhevdet Pantina e falënderoi autorin dhe panelin e profesorëve por edhe të pranishmit për pjesëmarrje.

Kontrolloni gjithashtu

Personat e plagosur para luftës në demonstrata kundër regjimit serb kërkojnë që t’u njihet e drejta e tyre me anë të ligjit

Personat e plagosur para luftës në demonstrata kundër regjimit serb kërkojnë që t’u njihet e drejta e tyre me anë të ligjit

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ka ...