Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Qeveria italiane shpall gjendje të jashtëzakonshme në Venecia, si shkak i përmbytjeve të mëdha
Qeveria italiane shpall gjendje të jashtëzakonshme në Venecia, si shkak i përmbytjeve të mëdha

Qeveria italiane shpall gjendje të jashtëzakonshme në Venecia, si shkak i përmbytjeve të mëdha

Qeveria e Italisë ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në Venecia, e cila është goditur nga përmbytjet e mëdha, raporton Anadolu Agency. Kabineti i kryeministrit italian Giuseppe Conte mbrëmë mbajti seancë të jashtëzakonshme për kushtet klimatike që më së shumti kanë ndikuar ndaj banorëve të Venecias. Niveli i ujit në Venecia është rritur për 187 centimetra, ndaj nën ujë kanë mbetur sheshet, bazilikat dhe ndërtesat, ndërsa pjesa më e madhe e qytetit ka mbetur pa rrymë. Ky është niveli më i lartë i ujit që nga viti 1996. Kryeministri Conte personalisht vizitoi Venecian dhe u bind me dëmet e mëdha materiale ndërsa mbrëmë njoftoi se Qeveria ka ndarë 20 milionë euro për nevojat emergjente të venecianasve. Matjet e fundit tregojnë se niveli i ujit në Venecia është në rënie por edhe më tej në fuqi është meteo-alarmi i kuq.

Kontrolloni gjithashtu

Haxhiu:Ministria e Infrastrukturës dhe Ministria e Punëve të Jashtme nuk janë përgjigjur për zbatimin e ligjit

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu porositë LDK-së të mos barrikadohen pas kërkesës për postin e presidentit

Pas mbledhjes së kryesisë Lëvizjes Vetëvendosje, deputetja nga radhët e saj, Albulena Haxhiu ka porositur ...