KEK
Fillimi / Lajmet / Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës mban marsh protestues kundër dhunës ndaj grave
Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës mban marsh protestues kundër dhunës ndaj grave

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës mban marsh protestues kundër dhunës ndaj grave

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës mban marsh protestues me moton “ Nuk ka arsyetim!”. Në komunikatën për medie thuhet se në Kosovë, dhuna në baza gjinore vazhdon të mbetet mjaft e përhapur. Vetëm në vitin 2014, 41 përqind e grave dhe vajzave janë deklaruar se kanë përjetuar dhunë në familje, ndërsa 68 përqind kanë përjetuar dhunë në familje gjatë tërë jetës së tyre. Tutje, 64,1 përqind e grave dhe e vajzave në Kosovë kanë qenë të ngacmuara seksualisht, të paktën një herë gjatë jetës së tyre. “Prandaj, për të ngritur zërin kundër dhunës në baza gjinore, RrGGK organizon marshin ‘Nuk Ka Arsyetim!’. Marshi do të fillojë nga ora 12:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”.

Kontrolloni gjithashtu

Antony Blinken:

Antony Blinken: Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës janë sprova “më e madhe gjeopolike” e shekullit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, deklaroi të mërkurën se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara ...