mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Sami Lushtaku përkrah iniciativën e Veselit për pastrimin e listave të veteranëve
Sami Lushtaku

Sami Lushtaku përkrah iniciativën e Veselit për pastrimin e listave të veteranëve

Ish-komandanti i UÇK-së për Zonën Operative të Drenicës, Sami Lushtaku, ka përkrahur idenë e kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veselit, i cili të dielën ka paralajmëruar një komision hetimor për të hetuar listat e veteranëve të luftës. Lushtaku ka deklaruar se po e pret me padurim formimin e këtij komisioni duke u shprehur se ky është gëzimi më i madh i tij që nga çlirimi i Kosovës.

Ai ka deklaruar se reputacioni i ushtrisë  tonë çlirimtare nuk zbehet asnjëherë pavarësisht sulmeve të atyre njerëzve që tërë jetën kanë punuar kundër vlerave të luftës dhe UÇK-në. Madje, ai ka ftuar edhe bartësit tjerë të luftës por edhe partitë politike që ta përkrahin iniciativën e Veselit për të hetuar listat e veteranëve. Sami Lushtaku ka qenë komandant i Ushtrisë Çlirimtare Kosovës për Zonën e Drenicës ndërsa pas luftës ka mbajtur postin e kryetarit të Skenderajt për disa mandate.

Kontrolloni gjithashtu

Austria dhe Kroacia përkrahin Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin e tyre në BE

Austria dhe Kroacia e përkrahin Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin e tyre në Bashkimin Evropian

Austria dhe Kroacia përkrahin zgjerimin e BE-së me përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ministri ...