Scholz e Macron kërkojnë nga Putini armëpushim e tërheqje të trupave nga Ukraina

Sot, udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës zhvilluan një telefonatë me Vladimir Putinin në të cilën ata i kërkuan presidentit rus që të binte dakord për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë dhe të tërhiqte trupat ruse nga vendi, thanë zyrtarët gjermanë, raporton CNN. Kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti francez, Emmanuel Macron folën me Putinin për 80 minuta “me iniciativën e tyre”, sipas zyrës së shtypit të qeverisë gjermane.“ Ata i bënë thirrje presidentit rus që të angazhohet në negociata serioze të drejtpërdrejta me presidentin ukrainas, dhe të gjejë një zgjidhje diplomatike për konfliktin”, thuhet në njoftimin e qeverisë gjermane. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të premten se negociatat midis Rusisë dhe Ukrainës ishin ngrirë. Ai gjithashtu akuzoi Kievin për deklarata “kontradiktore” që Moska nuk i kuptonte.

Kontrolloni gjithashtu

Qytetarët e Malit të Zi u ngritën në protestë duke kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të reja

Qytetarët e Malit të Zi u ngritën në protestë duke kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të reja

Përveç kërkesave  për zgjedhje të reja, protestuesit në Podgoricë, shprehën edhe revoltën e tyre edhe …