MIT
kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Senati amerikan miratoi rezolutën për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi
Senati Amerikan

Senati amerikan miratoi rezolutën për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Senati amerikan miratoi rezolutën për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve, Yll, Agron dhe Mehmet Bytyçi. Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë, Eliot Engel, tha se kjo çështje ishte e rëndësishme për të, duke pasur parasysh lidhjet me komunitetin shqiptar dhe se ai e njeh personalisht familjen e vëllezërve Bytyçi.  Engel tha se ai e di që autoritetet serbe e dinë se kush janë personat përgjegjës. “Nëse Serbia do që të bashkohet me perëndimin ajo duhet të përballet me të shkuarën dhe pranojë përgjegjësinë”, tha ai. Menjëherë pas miratimit të rezolutës, Ilir Bytyçi, vëllai i tre shqiptarëve të vrarë nga forcat serbe ka shprehur vlerësimin e familjes së tij për rezolutën: “Shpresojmë që i Dërguari i Posaçëm, Palmer dhe i Dërguari i Posaçëm Grenell do t’i dëgjojnë këto zëra dhe ta bëjnë përparësi çështjen e vëllezërve Bytyçi dhe drejtësinë për krimet e luftës në punën e tyre.  Yll, Agron dhe Mehmet Bytyçi kanë qenë pjesëtarë të Batalionit “Atlantiku”, të radhitur në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët janë kapur në befasi nga forcat serbe në kufirin e  Kosovës me Serbisë duke i dërguar atje disa civilë romë me kërkesën e tyre.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria, ...