mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Serbia pret me hidhërim e pikëllim shkarkimin e këshilltarit Xhon Bolton, nga kryetari amerikan, Trump
John Bolton

Serbia pret me hidhërim e pikëllim shkarkimin e këshilltarit Xhon Bolton, nga kryetari amerikan, Trump

Shkarkimi nga posti i këshilltari Bolton ka ndodhur në kohën kur Trump po bën përpjekje të përmirësojë raportet me disa vende me të cilat ka pasur mospajtime, megjithatë ishte Bolton ai që Korenë e Veriut dhe Iranin i shihte si vende të cilave nuk duhet t’iu zihet besë. Kujtojmë që Bolton ishte pro sulmeve mbi Iranin dhe publikisht kritikoi testet e raketave të Koresë së Veriut. E pasi që Trump ishte pajtuar që takohet me Kim Jong-Un në zonën e demilitarizuar, Bolton kishte vendosur që mos ta shoqërojë, madje kishte udhëtuar për në Mongoli. John Bolton, ish-ambasadori amerikan pranë Kombeve të Bashkuara, njihej për qëndrimet e tij kundër pavarësisë së Kosovës, kurse mediat në Serbi e kanë përjetuar rëndë këtë vendim. Në to thuhet se  Trump e ka shkarkuar Boltonin, kundërshtarin e pavarësisë së Kosovës.

 

Kontrolloni gjithashtu

MBPZHR: Demant për shkrimin e Gazetës Koha Ditore “Qeveria paguan mijëra euro qira për zyrat që nuk i shfrytëzon”

MBPZHR: Demant për shkrimin e Gazetës Koha Ditore “Qeveria paguan mijëra euro qira për zyrat që nuk i shfrytëzon”

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZHR), demanton shkrimin e gazetës “Koha Ditore”, me ...