tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / SHBA-të dërgojnë 20 mijë trupa ushtarake në kufi me Rusinë në kuadër të një ushtrimi të NATO-s
SHBA-të dërgojnë 20 mijë trupa ushtarake në kufi me Rusinë në kuadër të një ushtrimi të NATO-s

SHBA-të dërgojnë 20 mijë trupa ushtarake në kufi me Rusinë në kuadër të një ushtrimi të NATO-s

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dërguar numrin më të madh të trupave në Europë në 25 vitet e fundit. Manovrat ushtarake të quajtur “Defender Europe”, do të jenë arsyeja e dërgimit të 20 mijë trupave amerikane në Europë me armatim të rëndë. Këto manovra po ndodhin në një kohë kur NATO po përballet me kritika nga të gjitha anët për rolin e saj dhe efektivitetin. Në nëntor, Presidenti i Francës, Emanuel Macron, e përshkroi Aleancën si “të vdekur në tru”, ndërsa presidenti i SHBA-së, Donald Trump, kritikoi vendet anëtare që nuk po kontribuojnë në buxhetin e NATO-s. Por pasi Samitit të 70 vjetorit, ku Trump tha se i detyroi shtetet të paguajnë pjesët e tyre, ai ka dërguar 20 mijë shërbyes për tu bashkuar me trupat tjera të NATO-s. Sekretari Gjeneral i NATO’s, Jens Stoltenberg, tha edhe pse shumica e ushtrimeve do të ndodhin në Vendet Baltike, Stoltenberg tha se kjo në asnjë mënyrë nuk është tregim i fuqisë ndaj Rusisë.

Kontrolloni gjithashtu

Thaçi: Nuk do të bëjë as favore e as disfavore, por ajo parti që krijon shumicën do të vazhdojë me qeverisjen e vendit

Thaçi: Nuk do të bëjë as favore e as disfavore, por ajo parti që krijon shumicën do të vazhdojë me qeverisjen e vendit

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se ajo parti politike që krijon shumicën do ...