Shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës

Sot me aktivitete fetare e përkujtimore shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës

Sot shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës. Kjo datë korrespondon me përvjetorin e dhjetë të përurimit të objektit të ri të teqes, që u rindërtua pasi objekti i vjetër ishte cak i djegieve e shkatërrimeve të pushtuesit serb më 1999. Pjesëmarrës do të jetë shenjtëria e tij, Kryegjyshi botëror bektashi, Dedebaba Mondi dhe drejtues të besimeve të ndryshme fetare nga Kosova e Shqipëria.

Kontrolloni gjithashtu

Brenda mureve të Kishës Katolike në Francë është abuzuar seksualisht me 216 mijë të mitur që nga viti 1950

Qeveria e Spanjës miratoi një plan për të kompensuar viktimat e abuzimit seksual të Kishës Katolike

Qeveria spanjolle miratoi një plan për të kompensuar viktimat e abuzimit seksual në Kishën Katolike. …