Shpresa Bajraktari Ruci: Ta jetojmë jetën me dinjitet ne të moshuarit!

Sot është dita e të moshuarve.
Të moshuarit sot janë kategoria me e prekur nga qëndrimet dhe politikat sociale të qeverive post komunizmit ;
Qëe nuk e kanë  vleresuar dhe nuk po e vlerësojnë ashtu siç duhet, si nga ana morale dhe materiale kete kategori ;
E cila ka dhene gjithçka per shoqerine shqiptare ;
Si prindet tone qe nuk kursyen as jeten per çlirimin e Atdheut; Ashtu dhe brezi yne ,qe sot jemi te moshuar ,nuk kurseu djersen per zhvillimin dhe ndertimin e Shqiperise se Re Socialiste.
Siç shihet ne kete foto dhe ne ishim te rinj , gjithe energji,pasion dhe endrra te bukura per ta zhvilluar Atdheun tone ;
Qe punuam dhe vullnetarisht ne vepra te medha industriale dhe ku kishte nevoje Atdheu ;
Qe Shqiperia te ndërtohej dhe te zhvillohej ne te gjitha fushat.
Qe ajo te qëndronte krenare dhe dinjitoze perkrahe vendeve te tjera te Ballkanit dhe Europes .
Prandaj ne nuk pendoheni per çfare kemi bere,përkundrazi , ndjehemi shume krenare ;
Me ndergjegje te plote themi :
Jemi ai brez krenare ,se jetuam dhe punuam ne Epoken Lavdimadhe Enveriane.
Fatkeqesisht ne nuk mbetemi gjithnje te rinj.
Ekziston zhvillimi dhe evolucioni ne natyre dhe ne shoqeri.
Prandaj ne punuam,jetuam ,por u plakem ;
Sot ua kemi lëshuar vendin te rinjve,te cilet duhet te mesojne nga paraardhesit e tyre te punojne pa u lodhur per ti sherbyer atdheut te tyre dhe shoqerise shqiptare.
Pjese e kesaj shoqerie jane dhe te moshuarit,te cilet duhet ta shofin kete kategori te te moshuarve më me dinjitet.
Pasi te moshuarit jane ajo kategori e shoqerise qe ka nevoje ne kete etape te jetes se tyre ;
Per me shume dashuri dhe perkujdesje;
Nga qeveria ,si ne stimulimin qe duhet ti beje nga ana morale dhe materiale;
Per ti kaluar vitet e fundit te jetes i vleresuar nga shoqëria dhe te jetoje me dinjitet ,qe te mos presin nga femijet e tyre per te investuar ata ,ne gjithçka materiale qe u duhet atyre.
Por megjithate kjo nuk do te thote qe familja , femijet ,nipat dhe mbesat e tyre nuk duhet te kene asnje interes per te moshuarit e tyre ;
Perkundrazi,ata duhet te jene njerzit me te afert dhe me te dashur te tyre;
Per t’ua bere sa me te bukur dhe te gezuar ato vite te jetes se tyre qe ju kane mbetur per te jetuar.
Dikur keta te moshuar, kur ata i kishin femijet e tyre te vegjel ,investonin shume , perkujdeseshin jo vetem nga ana materiale por edhe nga ana shpirterore ;
Qe me mundesite e tyre ,te mos u mungonte asgje , qe femijet e tyre te rriteshin te shendetshem dhe te gezuar ne familje per tu bere qytetare te denje te shoqerise
Vjen nje dite qe femijet rriten dhe behen vete prinder ,por asnjehere nuk duhet t’i harrojne prindet e tyre, qe u dhane jete edukim ,shkollim ,qytetari , duke investuar per ta gjithcka te mundshme .
Ne njefare menyre ,egziston metoda e kompesimit.
Eshte koha per t’ua kthyer prinderve ate investim te tyre,per me shume dashuri ,mirenjohje dhe kujdesje;
Te cilen duhet ta kultivojnete nipat dhe te mbesat ,per tu kujdesur edhe ata per gjyshat e tyre.
Per te cilat kjo moshe e trete ka nevoje per ta.
E rendesishme eshte qe te moshuarit te jetojne jeten me dinjitet duhet qe jo vetem familja ;
Por qeveria, si dhe shoqeria ne pergjithesi t’i kthejne syte te kjo kategori e shoqerise .
Te kujdesen me shume per ta;
Per t’i krijuar hapsira dhe lehtesira si dhe kushte normale materiale si dhe financiare per te jetuar te qete dhe te gezuar vitet e mbetura, ne Atdheun e tyre te dashur.
Filozofi populli thote:
Cfare do mbjellesh sot do te korresh mot.
Vleresoni te moshuarit ,per mundin ,djersen ,sakrificat dhe pervojen qe kane !
Bejuani sa me te gezuar dhe begate jeten, Moshes se trete !
Mund të jetë një imazh i 4 persona dhe teksti

Kontrolloni gjithashtu

Ylli Mece

YLLI MEÇE: BALLISTËT, PËRLIGJIN TRADHTINË NËN PARULLËN” KOHA, NE NA DHA TE DREJTË”

Kjo sipas A. Alimadhit, teksa Çelo Hoxha e kundërta e pionierit partizan e dëshmor Çelo …