Shtetasi i Shqipërisë Petrit Zifle, u vra në Greqi nga persona ende të panjohur

Shtetasi i Shqipërisë Petrit Zifle, u vra në Greqi nga persona ende të panjohur

Më 25 nëntor 2018 pas një debati për çështje të karakterit etnik, është gjetur i vrarë shtetasi i Shqipërisë, Petrit Zifle. Ai  Ishte shpallur në kërkim nga familja e tij, pasi nuk ishte kthyer në shtëpi, por u gjet i pajetë i hedhur në një kanal, nga një shofer kamioni të mërkurën e javës së kaluar. Bëhet fjalë për shtetasin 63-vjeçar,  Petrit Zifle, nga Berati emigrant në Korfuz të Greqisë. Mediet greke zbuluan një ditë më parë emrin e tij dhe detaje të tjera, përfshi edhe vrasësin, të cilin e identifikuan si eksponent të Agimit të Artë. Ndërsa vetëm këtë të martë, sigurisht pasi kanë marrë njoftimin nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Atikës mbi vrasjen e shqiptarit, ka reaguar Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme, që përmes zëdhënëses Edlira Prendi ka shprehur jo vetëm keqardhjen për humbjen e jetës së tij, por përshëndet ndërkohë edhe kapjen e autorit nga policia greke. Në javën e fundit të nëntorit vetëm në rajonin i ish Vilajetit shqiptar të Janinës janë vrarë  shtatë shqiptarë dhe nuk pati ndonjë reagim zyrtar, ndërsa për heqjen e një pllake të një shqiptarë-vrasësi grek, në Shqipëri,   reagon tërë Greqia.

Kontrolloni gjithashtu

Jorn Rohde: Dërgimi i Projektligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës në Komisionin e Venecias është veprim i duhur

Jorn Rohde: Gjermania nuk ka vënë në pikëpyetje legjitimitetin e rregullores së BQK-së

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, deklaroi se Gjermania nuk ka vënë në pikëpyetje …