mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Shtetet e NATO-s i kërkojnë Kosovës e Serbisë t’i ulin tensionet dhe t’i kthehen tavolinës se bisedimeve
Shtetet e NATO’s i kërkojnë Kosovës e Serbisë t’i ulin tensionet dhe t'i kthehen tavolinës se bisedimeve

Shtetet e NATO-s i kërkojnë Kosovës e Serbisë t’i ulin tensionet dhe t’i kthehen tavolinës se bisedimeve

Mediat e huaja kanë shkruar për pesë vendet më të fuqishme të QUINT-it, Ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe ajo e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, të cilat sot i kanë bërë thirrje Kosovës të heq taksën dhe të rinisin bisedimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshje përfundimtare Kosova dhe Serbia sot kanë qenë në fokus të disa prej mediave më të njohura në botë si Deutche Welle e Reuters. “Shtetet e NATO-s i kërkojnë Kosovës e Serbisë t’i ulin tensionet”, kështu e fillon artikullin Deutsche Welle Ndërsa, Reuters, shkruan se Kosova dhe Serbia duhet të kthehen sa më shpejt në tavolinën e bisedimeve, dhe të rinisin dialogun për një marrëveshje finale. Kujtojmë se ndaj kësaj thirrje të 5 vendevëe të QUINT-it kanë reaguar liderë të shumtë të dy vendet, por që nuk ka pasur ndonjë përgjigje konkrete. Kujtojmë se bisedimet mes dy vendeve janë ndalur tashmë e disa muaj, që prej kur Qeveria Haradinaj vendosi fillimisht 10 e më pas 100 përqind taksë ndaj produkteve serbe.

Kontrolloni gjithashtu

21 vite me parë u zhviillua Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së në Llap

21 vite me parë u zhviillua Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së në Llap

Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së, jo vetëm në ...