Fillimi / Lajmet / Sot bëhen 20 vjet nga masakra e tmerrshme e forcave serbe ndaj 77 civilëve të pafajshëm shqiptarë, në Korishë
Sot mbushen 20 vjet nga “Dita e Martirëve” në Korishë të Prizrenit

Sot bëhen 20 vjet nga masakra e tmerrshme e forcave serbe ndaj 77 civilëve të pafajshëm shqiptarë, në Korishë

Sot bëhen 20 vjet nga masakra e tmerrshme në Korishë, nga ushtria dhe policia serbe mbi popullsinë e pafajshme shqiptare të kësaj ane. Me këtë rast, sot në orën 12:00 kryetari i vendit, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në tubimin përkujtimor kushtuar “Ditës së Martirëve në Korishë”. Ndryshe, më 13 maj 1999, u krye masakra e tmerrshme nga forcat serbe mbi popullatën e fshatrave përreth duke i ndalur ata në Korishë, Budakovë, Bllacë, Reshtan, Mushtisht dhe Grejkoc, dhe me pas duke vrarë 77 prej tyre.

 

Kontrolloni gjithashtu

Ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale ish-pjesëtari i UÇK-së, tani veterani i luftës, Afrim Bytyqi

Elbasan Shoshaj, ish-pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, përmes një postimi, ka ...