Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Sot shënohet ditëlindja e heroit të kombit, Zahir Pajaziti
Sot është ditëlindja e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare Kosovës dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti

Sot shënohet ditëlindja e heroit të kombit, Zahir Pajaziti

​Sot është ditëlindja e njëri ndër  komandantët e parë  të UÇK-së dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti. Ai u lind më 1 nëntor të vitit 1962 në fshatin Turuqicë të Besianës, ndërsa ra dëshmor më 31 janar të vitit 1997 në Pestovë të Vushtrrisë. Ishte një ndër themeluesit e UÇK-së dhe hero i luftës së Kosovës. Zahiri ra heroikisht së bashku me Hakif Zejnullahun dhe Edmond Hoxhën, në një pritë të organizuar nga forcat e armikut. Ai ishte një ndër komandantët më të shquar të Ushtrisë Çlirimtare Kosovës. Më 31 janar 2008, në 11 vjetorin e rënies, ish-kryetari i Kosovës Fatmir Sejdiu i akordoi Zahir Pajazitit dekoratën më të lartë shtetërore të Kosovës Urdhrin “Hero i Kosovës”.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria, ...