Jens Stoltenberg

Stoltenberg: Po bisedohet për të vendosur më shumë armë bërthamore, pasi Rusia po kërcënon me përdorimin e armëve të tilla

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veriatlantike, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se po bisedohet për të vendosur më shumë armë bërthamore, duke i nxjerrë ato nga magazinimi dhe duke i vendosur në gatishmëri, pasi  Rusia vazhdon të kërcënojë me përdorimin e armëve bërthamore. Stoltenberg  tregoi se kishte konsultime të drejtpërdrejta midis anëtarëve për të përdorur transparencën rreth arsenalit të tij bërthamor si një pengesë. Nuk do të hyj në detaje operacionale se sa armë bërthamore duhet të jenë funksionale dhe cilat duhet të ruhen, por ne duhet të konsultohemi për këto çështje. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë. Synimi i NATO-s është, sigurisht, një botë pa armë bërthamore, por për sa kohë që ekzistojnë armët bërthamore, ne do të mbetemi një aleancë bërthamore, sepse një botë ku Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut kanë armë bërthamore dhe NATO jo, është një botë më e madhe”, tha Stoltenberg, pasi G7 kritikoi ashpër Kinën dhe Rusinë në një komunikatë javën e kaluar që i kërkoi Pekinit të ndalonte ofrimin e teknologjisë së armëve për Moskën dhe kundërshtoi “militarizimin” e Kinës në Paqësor.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …